Interreg NEXT Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina
PROGRAM CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE 2021-2027
PARTNERSTVO BEZ HRANÍC
Názov projektu:
Zdravie dieťaťa: dostupnejšia včasná diagnostika, starostlivosť pre všetkých
ID projektu:
HUSKROUA/23/RS/2.1/051
Projektový akronym:
HFCH
Partneri projektu:
Svetielko pomoci - Pre deti z onkológie (Slovensko)
Rada pre ochranu práv pacientov a zdravotníckych pracovníkov (Ukrajina)
Výška príspevku EÚ:
421 689,60 EUR
Celková suma projektu: 468 544,00 EUR
Suma projektu slovenský partner: 141 844,00 EUR
Suma projektu ukrajinský partner: 326 700,00EUR
Realizácia projektu:
1.marec 2025 - 28.február 2027
O projekte:
Cieľom projektu je zabezpečiť rovnaký prístup k lepšej zdravotnej starostlivosti pre pediatrických pacientov, najmä na Zakarpatskej Ukrajine v súlade so zdravotnými prioritami a cieľmi projektu. Realizácia projektu zlepší dostupnosť kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti. Realizácia špecifických aktivít v rezorte zdravotníctva povedie k dosiahnutiu stanovených cieľov a výsledkov.
Za úspech bude považované získanie kvalitného a moderného medicínskeho vybavenia spolu s implementáciou podporných psychosociálnych služieb pre detských pacientov a ich rodiny na lokálnej aj cezhraničnej úrovni. Spolupráca pri obstarávaní zdravotníckej techniky a zdieľanie odborných znalostí medzi odborníkmi na zlepšenie efektívnosti a nákladovej efektívnosti v zdravotníctve prinesie zmenu v podobe rýchlejšieho prístupu k špecializovanej starostlivosti, čím sa skrátia dlhé čakacie doby a zabezpečí sa rýchlejšia diagnostika pre detských pacientov.
Výsledkom bude skrátenie čakacích lehôt na vyšetrenie chorých detí, lepšia dostupnosť zdravotníckej techniky a zlepšenie dostupnosti ďalších služieb, ako je bezplatná preprava detských onkologických pacientov. Prínosy projektu sa rozšíria nielen na pacientov a zdravotníckych pracovníkov, ale aj na systémy zdravotníctva oboch krajín, ktoré budú efektívnejšie a pružnejšie reagovať na aktuálne výzvy v zdravotníctve.
Inovatívnym prvkom tohto zdravotníckeho projektu by mohla byť implementácia inteligentných technologických riešení, ako sú nové prístroje pre pacientov, ktoré umožnia jednoduchú a rýchlu komunikáciu so zdravotníckymi pracovníkmi, online sledovanie ich zdravotného stavu a prispôsobenie individuálnych liečebných plánov. Takéto technologické inovácie môžu zlepšiť zapojenie pacientov a zdravotníckych pracovníkov do starostlivosti, zefektívniť komunikáciu s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a zvýšiť efektivitu poskytovanej starostlivosti.
Projektový tím:
Miroslava Hunčíková - interný projektový manažér - riadenie projektu
Mgr. Monika Krišková - interný manažér PR - riadenie publicity a komunikácie
Viktória Farkašová - interný finančný manažér - riadenie ekonomickej činnosti a účtovníctva
Mgr. Lucia Behunová - interný manažér pre zdravotníctvo a medicínske témy
Ing. Adrián Grejták - interný manažér pre obstarávanie
Spolufinancované Európskou úniou.
a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.
Program Interreg VI-A NEXT Maďarsko-Slovensko-Rumunsko-Ukrajina je implementovaný v medziach Finančného rámca Európskej únie na roky 2021 – 2027 a je riadený politikou súdržnosti EÚ. Cieľom programu je podpora rozvoja maďarsko-slovensko-rumunsko-ukrajinského pohraničného regiónu, pričom osobitnú pozornosť venuje znižovaniu rozdielov na územiach ukrajinských prihraničných regiónov.
Programové územie zahŕňa nasledujúce územné celky: v Maďarsku župy Szabolcs-Szatmár-Bereg a Borsod-Abaúj-Zemplén, na Slovensku Košický a Prešovský kraj, v Rumunsku župy Maramureș, Satu Mare a Suceava a na Ukrajine Zakarpatskú, Ivanofrankivskú a Černovickú oblasť.
Program poskytuje financovanie z EÚ na realizáciu spoločných riešení cezhraničných problémov s cieľom zabezpečiť odolný, ekologický, zdravý, atraktívny a spolupracujúci pohraničný región. Podporuje prispôsobovanie sa zmene klímy, zabezpečuje rovnaký prístup k zdravotnej starostlivosti, posilňuje biodiverzitu, kultúru a udržateľný cestovný ruch a podporuje spoluprácu medzi občanmi, aktérmi občianskej spoločnosti a inštitúciami.
Viac informácii o aktivitách projektu nájdete na sociálnej sieti